WYJAZD DO MIĘDZYWODZIA


 

W dniach od 9 do 11 listopada grupa rzemieślników i osób towarzyszących udała się do Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego RZEMIEŚLNIK w Międzywodziu na weekendowy relaks oraz udział w Kongresie dotyczącym kształcenia dualnego – Międzywodzie.

Pobyt rzemieślników był sfinansowany ze środków Rządowego Programu Polskiego Inkubatora Rzemiosła (PIR) na lata 2021-2030.

Pierwszy dzień rozpoczął się powitalną obiado-kolacją, która po skonsumowaniu podstawowych dań, przekształciła się w wieczorek taneczny.

Ale zanim zabawa się rozpoczęła wręczono jeszcze wyróżnienia dla zasłużonych członków Cechu.

Z okazji 25-lecia prowadzenia działalności gospodarczej okolicznościową tabliczkę otrzymali: Renata i Marek Animucki.


Ponadto Zarząd przyznał Honorowe Odznaki za Zasługi dla Rzemiosła Gorzowskiego dla:

Anny Dymitrak-Pryputniewicz,


Małgorzaty Gągały,

Marka Animuckiego.


Zarząd przyznał także Złote Odznaki za Zasługi dla Rzemiosła Gorzowskiego dla:

Edyty Bażant,


Małgorzaty Torzewskiej-Szczebiot,


Bolesława Studenckiego,


Ryszarda Migdała.


Wręczono również upominki dla pań; Agnieszki Knebel obchodzącej w tym dniu urodziny oraz Renaty Animuckiej obchodzącej imieniny. Oczywiście odśpiewano tradycyjne "sto lat".

Upominki i odznaczenia wręczali: Starszy Cechu Ryszard Migdał, Podstarza Cechu Małgorzata Torzewskiej-Szczebiot oraz Członek Zarządu a jednocześnie Dyrektor Cechu Leszek Wojtkowiak. Asystowała Pani Magdalena Borowczak-Florczak.

Zabawa trwała, dla wytrwałych, do pierwszej godziny następnego dnia.

*  *  *

Dopisała frekwencja na kongresie dotyczącym kształcenia dualnego na planowanych 10 rzemieślników w sumie uczestniczyło 19 osób. W trakcie spotkania przedstawiono najnowsze zmiany prawne i związane z nimi obowiązki. Przygotowano również teczki z materiałami do wykorzystania po powrocie.

W trakcie dyskusji poruszano wiele istotnych kwestii z kształceniem pracowników młodocianych. W trakcie wypracowano wnioski do realizacji przez Cech:

- Przy sporządzaniu umów o pracę z pracownikami młodocianymi będą załączane informacje o możliwości skierowania sprawy na drogę sądową, tych pracowników młodocianych, którzy nie dotrzymają warunków umowy o pracę, a szczególnie tych, którzy odmówią przystąpienia do egzaminu czeladniczego.

- Zamieścić należy także informację, pomimo tego, że jest w umowie, o tym, kiedy można zmienić pracodawcę.

- W trakcie podpisywania umowy, oprócz szkoleniowca BHP i pracownika biura Cechu, uczestniczyć powinien członek Zarządu, którego zadaniem będzie przekazanie i uczulenie na informacje we wnioskach przedstawionych powyżej.

- W związku z rosnącą ilością niezdawanych teoretycznych egzaminów czeladniczych, stwierdzono, że należy wykluczyć pytania niedotyczące zawodów i prowadzonej działalności. Wniosek ten ponieważ dotyczy Związku Rzemiosła Polskiego należy złożyć do adresata poprzez Lubuską Izbę Rzemieślniczą z podaniem do wiadomości ZRP.

Omawiano jeszcze wiele różnych spraw z kształceniem dualnym. Wymieniano doświadczenia, poglądy, rozwiązywano wiele drobnych problemów. Po zakończeniu kongresu, dyskusja w grupach trwała jeszcze wiele czasu.

Zapytani uczestnicy spotkania chwalili sobie takie formę spotkania i obiecywali udział w przyszłym roku w okresie wiosennym.

Foto – Milena Kołaczyńska.