Dzień Rzemiosła - 2018

 

W sobotę, 13 października 2018 r. obchodziliśmy po raz kolejny Święto Rzemiosła w Gorzowie Wielkopolskim.


Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnym przemarszem starszyzny cechowej ze sztandarami z siedziby Cechu do Kaplicy Katedralnej (Wieżowiec dawnej „Przemysłówki”), gdzie odbyła się uroczysta msza św. Po mszy nastąpił powrót na salę w Cechu.


Oficjalną część uroczystości otworzył Podstarszy Cechu Ryszard Migdał. Po wprowadzeniu sztandarów prowadzący poprosił Starszą Cechu Bożenę Cichocką o zabranie głosu i powitanie zaproszonych gości oraz rzemieślników.

Następnie, po słowach, „My o Nich wszystkich pamiętamy” chwilą ciszy uczczono pamięć zmarłych.Po uczczeniu pamięci zmarłych, głos zabrał Zastępca Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego – Władysław Jefremienko. Na początek odczytał list od Prezesa Związku Jana Gogolewskiego.


Kolejnym elementem uroczystości było wręczenie odznaczeń.

Aktu wręczenia medali dokonał Zastępca Prezesa ZRP – Władysław Jefremienko, a asystowała mu Starsza Cechu Bożena Cichocka.

 

 

Srebrny Medal im. Jana Kilińskiego przyznano dla Eweliny Borowskiej, ale z powodu nieobecności medal został przekazany dla mamy - Jolanty Włodarczak. 

 

Złotymi Medalami im. Jana Kilińskiegoe odznaczeni zostali:

Stefan Kruk, Małgorzata Pawłowska, Danuta Pydo,  Irena Wachowiak,  Jolanta Włodarczak, Karina Wojtkowiak, Stefan Żak,

 

  Małgorzata Szkolniak.Platynowe medale im. Jana Kilińskiego przyznano dla:


Włodzimierza Antkowiaka, Włodzimierza Cegiela, Zdzisława Małeckiego, Piotra Nowickiego, Bolesława Studenckiego i Wojciecha Zawadzkiego

 

Punktem kulminacyjnym tegorocznego święta było wręczenie nawyzszego rzemieślniczego, jakim jest Szabla Kilińskiego. Zasłużonego zaszczytu dostąpiła po raz pierwszy w Gorzowskim Cechu, a także i w Gorzowskiej Izbie kobieta – Janina Kerker. Po wręczeniu odśpiewano „Sto lat”.

 


Po wręczeniu medali nadszedł czas na wręczenie pamiątek za wieloletnie prowadzenie działalności rzemieślniczej. Nagrody wręczał Podstarszy Cechu Włodzimierz Antkowiak i następnie Starsza Cechu. Oczywiście przy wszystkich ceremoniach pomagała Dyrektorka Cechu Jadwiga Lipińska.
Z okazji 25-lecia prowadzenia działalności rzemieślniczej nagrodę otrzymała Starsza Cechu Bożena Cichocka.
30-letnim stażem mogą się pochwalić:  

 

Bolesław Studencki, Piotr Nowicki (za rok ubiegły), Witold Dettom (nieobecny),  

Stanisław KurzawskiJednym z weteranów jest i doczekał się 40-lecia Jerzy Hajduk.


Kazimierz Adamkiewicz swoją przygodę z rzemiosłem rozpoczął 45lat temu, ale niestety był nieobecny.

 

 

Natomiast prawdziwym dinozaurem, człowiekiem wielce zasłużonym dla gorzowskiego rzemiosła, m.in. dzięki któremu możemy się spotykać w Domu Rzemiosła jest Honorowy Starszy Cechu Piotr Sempowicz. Swoją firmę otworzył 55 lat temu.

 


Oficjalna część uroczystego spotkania powoli dobiegła do końca i rozpoczęła się zabawa.

Dodać jeszcze należy, że o nakrycie stołów zadbała Karczma Piwosz z Witnicy – której właścicielem jest nasz członek - Mirosław Czerwieński, a o oprawę muzyczną zadbał zespół ACT. Wspaniała zabawa zakończyła się na ranem.

 

 Pozostaje jeszcze dodać, że odznaczenia będą wręczane także na Święcie Niepodległości w Witnicy w dniu 9 listopada i tam odznaczeni zostaną witniczanie.


Więcej zdjęć w "Galerii"